شرکت نگین البرز

با ما در ارتباط باشید

انواع یراق پنجره های آلومینیومی

یراق پنجره های آلومینیومی

انواع یراق پنجره های آلومینیومی

اهمیت پنجره در ساختمان چنان بدیهی است که نیاز به تعریف یا باز تعریف ندارد اما تنوع سلایق، شرایط معماری، شرایط جنرافیایی و…… باعث شده که سیستم های متنوع و گوناگونی در بازار در مباحث پروفیل،یراق، شیشه و نماها تعریف شوند.ازطرفی هریک از سیستم ها نیز دارای تنوع گسترده ای می باشند.
سیستم های آلومینیومی دارای این تنوع هستند و یراق آلات متفاوتی برروی آنها قابل نصب است. در این مقاله سعی داریم انواع یراق پنجره های آلومینیومی قابل نصب را معرفی و نگاهی اجمالی به هریک از آنها داشته باشیم. قبل از ورود به این بحث باید این نکته را متذکر شویم که :

در انتخاب یراق پنجره های آلومینیومی چند عامل نقش مستقیم دارد

 1. طراحی پروفیل از لحاظ توانمندی تحمل وزن و همچنین محل شیارهای نصب یراق پنجره های آلومینیومی
 2. وزن قابل تحمل بازشو بر مبنای یراق
 3. حداقل و حداکثر عرض و ارتفاع قابل اجرا
 4. تحمل فشارهای وارده به بازشو شامل فشارهای مستقیم و غیرمستقیم‎(گشتاور، فشار باد، بار مرده و…)
 5. سیستم امنیتی موردانتظار از یراق
 6. نوع شیشه مورد نصب برروی بازشو

 انواع یراق پنجره های آلومینیومی عمومی قابل نصب عبارتند از:

 • یراق تک جهت ‎(TURN ONLY)

‏ عمومی ترین نوع یراق قابل نصب برروی سیستم های پنجره آلومینیومی سیستم یراق تک جهت می باشد. در این سیستم، یراق می توان در ارتفاع یا عرض قرار گیرد و قابلیت تحمل وزن بازشو بین ۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بسته به نوع یراق را داراست. البته باید این موضوع را درنظر گرفت که در وزن های بالا صرفاً به خود یراق نمی توان اکتفا کرد و پروفیل نیز بایست تحمل این وزن و ارتفاع را داشته باشد، درصورتی که پروفیل به تنهایی قدرت تحمل این وزن را نداشته باشد باید از پروفيل تقويتی ‎(REINFORCEMENT)‏ داخل پروفیل فریم استفاده شود. معمولاً این پروفیل تقویتی از جنس فولاد یا آلومینیوم توپر می باشد.

 • یراق دو جهت بازشو (‎TURN& TILT)

این نوع یراق هم از لحاظ کاربرد، تهویه مناسب و آب بندی در سطح نسبتاً قابل قبولی قرار دارد و پیشنهاد خوبی برای انواع محل های مورد استفاده می باشد.

این نوع یراق پنجره های آلومینیومی در کل به سه حالت عمده تقسیم می شود که عبارتند از:
1. دوحالته با لولاهای ۸۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم تحمل وزن
۲. لولاهای مخفی تا ۱۸۰ کیلوگرم تحمل وزن
۳۔ یراق ۱۶ میلیمتر گروو ‎(EURO GROOVE):‏ این سیستم در ایران به دلیل ورود با پنجره دوجداره ‎UPVC‏ به سیستم یراق ‎PVC‏ مشهور شده است و قابلیت نصب همزمان برروی سیستم های آلومینیوم، ‎UPVC‏ ‏و چوب را دارد و در حالت لولا نرمال تحمل وزن تا ۱۰۰ کیلوگرم را دارد و در حالت لولا مخفی این تحمل وزن تا ۱۵۰ کیلوگرم ارتقا می یابد.شایان ذکر است برای وزن های بالا مقطع خود پروفیل ( I x و I y) نقش مهمی دارد و صرف اتکا به خود یراق نمی توان این انتظار را داشت .

 • یراق فرانسوی ‎(FRANSIS)

‏ یراق فرانسوی در واقع تلفیقی از یراق تک و دوجهت می باشد. در این سیستم معمولا دو بازشو وجود دارد که روبه روی هم هستند و حین بازشدن تمایلی به دیدن ستون در وسط نداریم. برای اینکار از این یراق استفاده می شود. سایر وزن ها و مشخصات مشابه یراق تک و دوجهت می باشد.

 • یراق سیستم های کشویی ‎(SLIDING)

‏ این سیستم یراق علاوه بر امکان ‎استفاده ی‏ بهینه از فضای اتاق، امکان دراختیارداشتن فضای گسترده ای جلوی روی فرد قرار می دهد.این سیستم قابلیت تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم برای هر بازشو بسته به نوع پروفیل را دارد. غلتک های این سیستم قابل اجرا برروی ریل های گرد ‎(R)‏ و زاویه دار ‎(V)‏ می باشند.
در این سیستم ها به علت نیاز به حرکت آسان بازشو برروی ریل پایین،آب بندی ضعیف تر از سایر سیستم ها محسوب می شود.

 • سیستم یراق فولکس واگنی ‎PATIO

این سیستم با پروفیل های سیستم لولایی قابل اجراست و از این ‎لحاظ ،‏ هم از نظر امنیت و هم آب بندی و هوابندی درمقایسه با تمام سیستم های کشویی بهترین محسوب می شود چراکه هم قابلیت های موردنیاز در کشویی را داراست و هم عایق است و امنیت بالایی را به ارمغان می آورد. همچنین از این سیستم برای ورودی بالکن ها نیز می توان بهره برد و درواقع می تواند سیستم ایده آلی برای استفاده در هر مکانی محسوب شود. این سیستم قابلیت تحمل وزن بازشو تا ۲۰۰ کیلوگرم بسته به نوع پروفیل و نوع یراق را دارد.

 • یراق لیفت اند اسلاید ( SLIDE &LIFT)

این سیستم نیز جزء سیستم های کشویی محسوب می شود با این تفاوت که در این سیستم به دلیل توان بالای یراق برای تحمل وزن می توان از بازشوهای بسیار بزرگتر و با وزن سنگین استفاده کرد. این سیستم از لحاظ آب بندی در سیستم های کشویی ما بین سیستم کشویی معمولی و فولکس واگنی قرار دارد. این سیستم قابلیت تحمل وزن بازشو تا ۴۰۰ کیلوگرم و برخی سیستم ها تا ۶۰۰ کیلوگرم بسته به نوع پروفیل را دارد.

 • یراق سیستم آکاردئونی ‎( SLIDE & FOLD)‏:

این سیستم به گونه ای طراحی شده که زمانی که ما نیاز به ویو بسیار زیاد بدون وجود ستون های میانی داریم می تواند هنگام بازشدن ‎کلیه ی‏ بازشوها در کناری جمع شوند و ستون یا اتصالی مقابل بیننده برای مزاحمت وجود نداشته باشد. این سیستم برای پنجره های بزرگ و عموماً در معماری های ویلایی کاربرد دارد. در این سیستم می توان تا ۸ لنگه بازشو تولید کرد و حداکثر وزن هر بازشو به طور مجزا می تواند تا ۱۰۰ کیلوگرم باشد.
در سیستم های کشویی بهترین آب بندی را به ترتیب فولکس واگنی، ‎فولدینگ‏ لیفت و نهایتا کشویی دارد.

نقش پروفیل ها در انتخاب یراق مقاطع پروفیل های آلومینیومی در سری های لولایی به دو دسته تقسیم می شوند

 • لولایی با يورو گروو ‎(euro groove)‏
 • لولایی با ۱۶ میلیمتر گروو (اصطلاحا ‎PVC‏)

هر یراق پنجره های آلومینیومی مشخصات وزنی و آلیاژی مشخصی دارد و مهم نیست برای چه نوع پروفیلی اجرا شود، مهم این است که پروفیل شما هم جوابگوی وزن بازشو باشد که در این صورت با چک کردن پروفیل این را بدست می آوریم.
در بین انواع یراق پنجره های آلومینیومی بهترین آب بندی متعلق به سیستم یراق فولکس واگنی است و این سیستم می تواند تا عرض ۱۶۵۰ و تا وزن ۱۶۰ کیلوگرم را تحمل کند و شما می توانید فولکس واگنی را با پروفیل های معمولی نصب کنید و نیازی به پروفیل خاص نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا