شرکت نگین البرز

با ما در ارتباط باشید

نکات مهم در انتخاب نمای ساختمان

انتخاب نمای ساختمان

طراحی نمای مناسب یکی ازمهم ترین مباحث در حوزه ساخت وسازاست. نما هویت ساختمان است و انتخاب نمای ساختمان باید به دقت انجام گردد . نمای ساختمان اولین ویژگی یک ساختمان است که به چشم می آید و در جذابیت آن نقش زیادی دارد.
ساختمان ها معمولاً براساس نمای بیرونی خود مورد قضاوت قرار می گیرند. با این حال، نباید فراموش کرد که نمای ساختمان را می توان تغییر داد. اگر خانه ای خریده اید که داخل آن بسیار زیبا است ولی نمای جذاب یا مدرنی ندارد، می توانید آن را عوض کنید.
به گزارش مجله در و پنجره و نما،پیشرفت فناوری ها،تکنیک های ساخت و مصالح جدید درسال های اخیر به معماران و طراحان این امکان را داده است که هنگام طراحی نما ساختمان از الگوهای پیچیده تری استفاده کنند. معماران با توجه به علم روز و معماری مدرن هم اکنون می توانند به بهبود طراحی بیرونی خانه های قدیمی بیشتر فکر نمایند و معماری شهری را دستخوش تغییرات زیادی نمایند.

شناخت انواع نمای ساختمان

قبل ازانتخاب نمای مناسب برای ساختمان خود ابتدا باید مصالح مختلفی را که برای اجرای نمای ساختمان به کار می روند و ویژگی های آن ها را بشناسیم:

 • نمای سنگ

سنگ آهک و سنگ آذرین سنگ های طبیعی به کار رفته دراجرای نما هستند.مرمر، گرانیت و تراورتن نیزبرای اجرای نمای ساختمان به کار می روند. نمای سنگی تنوع رنگی زیاد وعمر طولانی تری دارد. همچنین، عایق مناسبی دربرابر رطوبت و حرارت است.

 • نمای کامپوزیت

کامپوزیت ترکیبی از یک لایه نازک آلومینیوم و پلاستیک فشرده است و رنگ های مختلفی دارد.این نما به سرعت اجرا می شود و وزن کمی دارد. نمای کامپوزیت دوام بالایی ندارد و عواملی مثل باد وطوفان شکل آن را تغییر می دهند.

 • نمای سيمان

این ماده بسیار قوی است و باعث افزایش ایمنی و استحکام ساختمان می شود.سیمان ازگسترش آتش سوزی جلوگیری می کند و مقاومت بالایی دربرابر زلزله دارد. با این حال، نمای سیمانی تنوع رنگ ندارد و معمولا زیبا درنظرگرفته نمی شود.

نمای شیشه

نمای شیشه ای، به ویژه شیشه های رفلکس، تأثیر زیادی روی زیبایی ساختمان دارد. این نما امکان استفاده از نور خورشید را فراهم می کند و نسبت به سایرنماها سریع تراجرا می شود.
با این حال، نمای شیشه ای مقاومت خوبی دربرابر زلزله و آتش سوزی ندارد و عایق مناسبی دربرابر گرماو سرمانیست.

نکات مهم در انتخاب نمای ساختمان

برای انتخاب نمای مناسب باید چند نکته را درنظر داشته باشید:

 • نوع دیوار و خصوصیات آن

  دیوار خالی با دیوار پرده ای کاملا فرق می کند. برای انتخاب نمای مناسب باید بررسی کنید که آیا تمام دیوار را می توانید با یک نوع ماده بپوشانید یا به فضای خالی برای بازشدن پنجره نیاز دارید.

 • زیبایی

  نما تأثیر زیادی روی زیبایی ساختمان و بافت شهری دارد، یک نمای زیبا و سازگار با بافت منطقه علاوه بر اینکه روی قیمت ساختمان تأثیرگذار است، حس خوبی به ساکنان می دهد.

 • میزان بودجه

  قبل از تصمیم گیری درمورد نمای ساختمان باید بودجه ای را که به این کار اختصاص داده اید مشخص کنید. توجه داشته باشید که بسیاری ازنماهابه اندازه ای که فکرمی کنید گران نیستند، پس بهتراست گزینه های مختلف را بررسی کنید.nهزینه کردن برای نمای ساختمان درحقیقت نوعی سرمایه گذاری است، زیرا روی ارزش ساختمان تأثیر زیادی دارد.

 • قوانین مربوط به منطقه

  قبل از تصمیم گیری نهایی حتما قوانین مربوط به ساخت وسازمنطقه و گزینه هایی را که می توانید از آنها استفاده کنید، مدنظرقرار دهید.
  نمای ساختمان های پیرامون را بررسی کنید. البته می توانید ازیک نمای کاملا متفاوت استفاده کنید، ولی مطمئن شوید که مطابق با مقررات برنامه ریزی شهری است.

 • دوام دربرابر شرایط محیطی

  نمای به کار رفته در شهرهای مختلف متفاوت است و به آب و هوا و فرهنگ بستگی دارد. برای مثال، سقف خانه ها در شمال کشوربه دلیل بارندگی فراوان به صورت شیروانی ساخته می شود. همچنین، گرمای هوا در مناطق جنوبی باعث شده است درنمای بیشتر ساختمان ها از رنگ روشن استفاده شود.
  بنابراین، شرایط آب و هوایی، میزان رطوبت، میانگین دمای هوا، عایق گرما و سرما و شدت باد ازجمله عواملی هستند که باید هنگام انتخاب نمای ساختمان درنظر بگیرید.

 • شرایط نگهداری نمای ساختمان

  در انتخاب نمای ساختمان باید به میزان مراقبت و نگهداری که نیاز دارد، توجه کنید. اگر وقت کافی برای رسیدگی به نما ندارید، می توانید از یک متخصص کمک بگیرید.
  ولی اگر نمی توانید برای یک متخصص نما هزینه ای کنار بگذارید،بهتراست نمایی انتخاب کنیدکه نیاز زیادی به رسیدگی نداشته باشد.

سخن نهایی
نما در حقیقت صورت ساختمان است و زودتر ازسایر بخش ها جلب توجه می کند. نمای مناسب نه تنها یک نوع سرمایه گذاری محسوب می ‎شود‏،بلکه تاثیر زیادی روی زیبایی شهر دارد.
علاوه بر انتخاب درست نما، باید از درست اجراشدن آن نیزمطمئن شوید.بنابر این،حتماً از افراد حرفه ای برای اجرای نمای ساختمان استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا